Zwycięstwo Polaków z Włochami po meczu przypominającym drogę przez mękę

Posted: 12 września, 2014 in Siatkówka

8

Reprezentacja Polski bardzo nerwowo zareagowała na środową porażkę z USA. Biało-czerwoni do starcia z Włochami przystąpili spięci i taki stan rzeczy utrzymał się do ostatniego gwizdka sędziego. Suma sumarum Polacy okazali się jednak lepsi od Włochów, zgarniając cenne trzy oczka.

Wielu obserwatorów twierdziło, że Włosi w meczu z Polską będą grali bez zbędnej presji awansu co przełoży się na ich grę. Przypuszczenia częściowo znalazły swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Rywale w premierowej partii okazali się zdecydowanie lepsi od biało-czerwonych, ale spora w tym zasługa samych gospodarzy. W polskim zespole na próżno było szukać siatkarskiego elementu, który by dobrze funkcjonował. Mariusz Wlały męczył się w ataku, środkowi nie mieli okazji do zaistnienia na boisku, a przyjmujący z trudem odbierali zagrywki. Dodatkowo podopieczni Stephane Antigi popełnili sporo błędów własnych. Ostatnie zdanie pasuje także do rywali. Łącznie obie drużyny w premierowej odsłonie meczu popełniły aż 20 pomyłek. W drugim secie nastąpiło przełamanie polskiego zespołu. Przede wszystkim przełamał się Mariusz Wlazły. Atakujący PGE Skry w końcówce seta niemal w pojedynkę rozbił rywali. Wlazły otrzymał wsparcie od Kubiaka i Możdżonka, którzy pojawili się na parkiecie z kwadratu dla rezerwowych i wnieśli do gry Polaków sporo ożywienia. Set numer dwa zakończył się wiktorią biało-czerwonych 25:18. Dwie kolejne partie nie zmieniły obrazu gry. Nadal na parkiecie hali Atlas Arena dominowały błędy własne. Polacy grali nerwowo, tak jakby paraliżowała ich stawka meczu. Ostatecznie podopieczni francuskiego szkoleniowca rozstrzygnęli mecz na swoją korzyść w czterech setach.

9

Środowy pojedynek z USA i dzisiejszy mecz z Włochami pokazują jednak, że Polacy z meczu na mecz grają… coraz słabiej. Pozostaje mieć nadzieję, że sytuacja odwróci się i w starciach z Iranem i Francją biało-czerwoni zaprezentują znacznie wyższą formę. Reprezentacja znad Wisły ma aktualnie na swoim koncie 12 punktów i plasuje się w grupie E tuż za plecami Francji (13 oczek). O awans walczą także siatkarze z USA, Serbii i Iranu. W grupie F niemal pewni gry w trzeciej rundzie są już Brazylia i Rosja. Coraz bardziej realne jest zajęcie trzeciego miejsca przez reprezentację Niemiec.

10

Polska – Włochy 3:1 (19:25, 25:18, 25:20, 26:24)

Szymon Łożyński

WSZYSTKIE ZDJĘCIA ZAMIESZCZONE W POSTACH O MŚ 2014 POCHODZĄ Z OFICJALNEJ STRONY INTERNETOWEJ TURNIEJU (fivb.org)