Co za horror! Polacy pokonali 3:2 Brazylię!

Posted: 16 września, 2014 in Siatkówka

46

Reprezentacja Polski po trzech setach przegrywała z Brazylią 1:2. Podopieczni Stephane’a Antigi wstali jednak z kolan i po dreszczowcu mogli unieść ręce w geście triumf. Biało-czerw0ni pokonując Brazylię 3:2 zrobili pierwszy z dwóch kroków potrzebnych do awansu do półfinału

Już godzinę przed pierwszym gwizdkiem sędziego z polskiego obozu powiało optymizmem. Sztab medyczny biało-czerwonych stanął na wysokości zadania i postawił Michała Winiarskiego na nogi. Kapitan zespołu rozpoczął mecz w pierwszej szóstce. Przyjmujący PGE Skry wytrwał na boisku do połowy drugiej partii, kiedy to został zmieniony przez Mateusz Mika. Roszada nie była najprawdopodobniej spowodowana problemami zdrowotnymi Winiarskiego, ale jego słabszą dyspozycją. Kapitan miał problemy z efektywnością na siatce, a do tego popełniał błędy w przyjęciu przy dość łatwych zagrywkach rywali typu flot. Pierwsze dwa sety miały, z wyjątkiem końcówek, podobny przebieg. Zarówno w premierowej jak i drugiej partii na początku prym wiedli Brazylijczycy. Polacy mieli problemy ze skutecznością. Jednakże dzięki efektywnym atakom Wlazłego i dobrej podwójnej zmianie w obu setach udało się odrobić kilku punktowe straty do rywali. Z tą różnicą, że tylko w inauguracyjnej odsłonie pojedynku biało-czerwoni poszli za ciosem. W pierwszej partii Polacy skorzystali z serii błędów przeciwników w końcówce i triumfowali 25:22. W tym samym fragmencie drugiego seta role się odwróciły. Tym razem biało-czerwoni popełniali więcej błędów i to przeciwnicy mogli cieszyć się zwycięstwa.

47

Dziesięciominutowa przerwa kompletnie rozregulowała Polaków. Od początku trzeciej partii ton w grze nadawali Brazylijczycy. Polacy nie potrafili się odnaleźć w żadnym elemencie siatkarskiego rzemiosła. Canarinhos przede wszystkim bardzo dobrze zagrywali i odrzucili Polaków od siatki. Dodatkowo zaciął się Mariusz Wlazły który w początkowym fragmencie meczu siał popłoch wśród Brazylijczyków. Triumf 25:14 rywali nie pozostawił złudzeń, kto był lepszy w tej odsłonie pojedynku. Kolejny set przyniósł znów zmianę obrazu gry. Po pierwszej przerwie technicznej mistrzowie Europy z 2009 roku złapali przysłowiowy wiatr w żagle i rozpoczęli budowanie przewagi. Znów na prawym skrzydle szalał Mariusz Wlazły. Dodatkowo atakującego PGE Skry zaczęli wspierać Michał Kubiak i Mateusz Mika. Siatkarze z Ameryki Południowej nie byli w stanie przeciwstawić się takiej sile rażenia na skrzydłach i musieli uznać wyższość Polaków 18:25.

48

Tie-break rozgrzał do czerwoności zarówno kibiców w Atlas Arenie jak i przed telewizorami. Początek był piorunujący w wykonaniu gospodarzy. Włazy kończył kolejne ataki, Kłos zatrzymywał na pojedynczym bloku Lucasa i biało-czerwoni prowadzili 7:2. Brazylijski środkowy szybko otrząsnął się po niepowodzeniach i to przy jego zagrywce Brazylijczycy zbliżyli się na dwa punkty (5:7). Tuż po zmianie stron był już remis, gdyż czerwoną kartką ze dyskusję pod siatką został ukarany Michał Kubiak. Od stanu 8:8 walka na boisku rozgorzała na dobre. Pierwsi piłkę meczową mieli Polacy, ale po dwóch kolejnych akcjach to rywale mogli skończyć mecz. Polaków obronił atakiem blok-aut Wlazły. Dwie kolejne akcje padły również łupem biało-czerwonych. Mecz rozstrzygnął się po wideoweryfikacji. Challenge wykazał, że piłka po ataku Kłosa zahaczyła o dłoń Sidao i wyszła w aut. Jeśli jutro Brazylia przegra z Rosją biało-czerwoni wraz z reprezentacją Sbornej znajdą się w 1/2 finału MŚ. Jeśli wygrają Canarinhos, wówczas Polacy o awans będą walczyć w czwartek.

W drugim wtorkowym pojedynku, ale rozegranym w ramach grupy G Francja pokonała 3:0 reprezentację Niemiec.

Polska – Brazylia 3:2 (25:22, 22:25, 14:25, 25:18, 17:15)

Francja – Niemcy 3:0 (25:15, 26:24, 25:22)

49

Szymon Łożyński

WSZYSTKIE ZDJĘCIA ZAMIESZCZONE W POSTACH O MŚ 2014 POCHODZĄ Z OFICJALNEJ STRONY INTERNETOWEJ TURNIEJU (fivb.org)