Rosjanie nie pomogli! Brazylia wygrywa 3:0 i awansuje do półfinału

Posted: 17 września, 2014 in Siatkówka

50

Po raz drugi w tegorocznym mundialu Canarinhos okazali się zdecydowanie lepsi od Rosjan. Mistrzowie olimpijscy z Londynu ulegli rywalom z Ameryki Południowej 0:3. Tym samym Polacy, by awansować do półfinału muszą w czwartkowej potyczce z Rosjanami ugrać przynajmniej dwa sety.

Obie drużyny na środowe starcie rzuciły wszystkie siły. Po stronie brazylijskiej w wyjściowym składzie wyszedł Murilo Endres. Z kolei na prawym skrzydle w reprezentacji Sbornej pojawił się, kontuzjowany we wcześniejszych pojedynkach, Nikołaj Pawłow. Do spotkania oba zespoły przystąpiły z jednej strony skoncentrowane, ale z drugiej bardzo spięte. Pod większą presją mecz rozgrywali Brazylijczycy. Po wtorkowej potyczce z Polską druga porażka Canarinhos skazywała ich na batalię tylko o piąte miejsce w MŚ 2014. Brazylijczycy po kilku wyrównanych akcjach wypracowali dwupunktowe prowadzenie i utrzymywali je przez dłuższą część partii.Rosjanie doprowadzili do remisu 20:20, ale w końcówce zdecydowanie musieli uznać wyższość przeciwnika. Oba zespoły dobrze grały w ataku z pierwszej akcji. W kontrach lepiej spisywali się Brazylijczycy. I to właśnie ten element zadecydował o ich triumfie w inauguracyjnym secie 25:22. W zespole rosyjskim bardzo słabo w przyjęciu i obronie spisywał się libero.

51

Druga partia to jeszcze większa dominacja Canarinhos. Trener Woronkow dostrzegł problemy podstawowego libero i dokonał roszady na tej pozycji. Rosjanie poprawili poziom przyjęcia, ale nie byli w stanie znaleźć recepty na powstrzymanie Brazylijczyków na siatce. Naszych wschodnich sąsiadów stać było jedynie na zryw od stanu 6:10, kiedy to za sprawą udanych ataków w kontrze i silnej zagrywce odrobili straty i wyszli na prowadzenie (12:11). Brazylijczycy szybko wrócili jednak do właściwego rytmu. Sam Aleksiej Spiridonow nie był w stanie przeciwstawić się kombinacyjnie grającym rywalom. Swojego dnia nie miał także Sergiej Grankin, który popełniał proste błędy w rozegraniu. Drużyna z Ameryki Południowej wygrała seta numer dwa 25:20.

52

Trzecia partia okazała się ostatnią w środowym pojedynku w Atlas Arenie. Rosjanie nie odnaleźli swojego rytmu gry. Nadal na rozegraniu Grankin był cieniem samego siebie. Co innego jego vis a vis. Bruno Rezende wykorzystując dobre przyjęcie równomiernie rozdzielał piłki do swoich kolegów. Ci odpłacali się kolejnymi skutecznymi zbiciami. W wielu spotkaniach silnym punktem reprezentacji Sbornej był Dmitrij Muserki. Tym razem środkowy Rosjan dopasował się poziomem do swoich kolegów i także nie prezentował wysokiego poziomu. Ociężałość w grze rosyjskiego zespołu bezwzględnie wykorzystali Brazylijczycy. Obrońcy mistrzowskiego tytułu triumfowali w tym secie 25:20 i w całym spotkaniu 3:0.

Brazylia – Rosja 3:0 (25:22, 25:20, 25:21)

W drugim środowym meczu zmierzyły się reprezentacje Niemiec i Iranu. Nasi zachodni sąsiedzi po wtorkowej porażce 0:3 z Francją stali pod ścianą. Podopieczni Vitala Heynena udźwignęli ciężar gatunkowy spotkania i dość niespodziewanie w trzech setach pokonali azjatycką drużynę. Taki rezultat w środowej potyczce sprawia, że w grupie G nadal wszystkie trzy drużyny mają szanse awansować do półfinału. O ostatecznym rozstrzygnięciu zadecyduje jutrzejsze starcie Francji z Iranem.

Niemcy – Iran 3:0 (25:15, 25:21, 25:19)

53

Szymon Łożyński

WSZYSTKIE ZDJĘCIA ZAMIESZCZONE W POSTACH O MŚ 2014 POCHODZĄ Z OFICJALNEJ STRONY INTERNETOWEJ TURNIEJU (fivb.org)