Legia Warszawa obejmuje przodownictwo w lidze – podsumowanie IX kolejki T-Mobile Ekstraklasy

Posted: 23 września, 2014 in Piłka nożna

logo

Hitowe spotkanie w Krakowie zakończyło się pewnym zwycięstwem Legii Warszawa. Drugą porażkę z rzędu zanotowało Podbeskidzie Bielsko-Biała. Z kolei pierwszy swój triumf w roli szkoleniowca Lecha Poznań odniósł Maciej Skorża.

Spotkaniem kolejki okrzyknięto starcie Wisły Kraków z Legią Warszawa. Przed meczem podopieczni Franciszka Smudy przodowali w tabeli, a obrońcy tytułu plasowali się na trzecim miejscu z dwupunktową stratą. Po ostatnim gwizdku sędziego w niedzielny wieczór nastąpiła jednak zmiana na pozycji lidera. Warszawianie triumfowali 3:0 i po dziewiątej kolejce mają jeden punkt przewagi nad „Białą Gwiazdą”. Sam wynik jest jednak złudny. Goście zdobyli bowiem drugą i trzecią bramkę w doliczonym czasie gry. Wówczas wiślacką obronę rozmontował duet Ondrej Duda  – Miloslav Radović. Obaj podstawowi zawodnicy zdobyli bramkę mimo, że na boisku pojawili się dopiero w drugiej połowie. Pierwsza bramka dla Legii padła po błędzie sędziego. Liniowy nie dostrzegł bowiem spalonego i tym samym Orlando Sa mógł cieszyć się z kolejnego ligowego gola. Czy tym trafieniem Portugalczyk przekona do siebie Henninga Berga? Czas pokaże. Warszawianie mają powody do zadowolenia, ponieważ w tydzień odnieśli trzy ważne triumfy. Niedzielny mecz został przedłużony aż o 7 minut bowiem w drugiej połowie spotkanie zostało na kilka minut przerwane ze względu na race.

Po serii meczów bez zwycięstwa przełamał się Lech Poznań. Tym samym nowy szkoleniowiec Maciej Skorża potrzebował dwóch spotkań by odnieść pierwszą wiktorię z nowymi podopiecznymi. Triumf był od razu bardzo okazały. Lech rozgromił na własnym boisku Zawisze Bydgoszcz 6:2. Przyjezdnych było jedynie stać na wyrównanie rywalizacji ze stanu 0:2. W drugiej połowie dominowali już lechici. Przełamał się Zaur Sadajew. Nowy nabytek „kolejorza” strzelił w sobotę bramkę i zaliczył asystę. Ma nad czym myśleć Mariusz Rumak. Obrona Zawiszy spisuje się bowiem fatalnie. W dwóch ostatnich meczach bydgoszczanie stracili łącznie 10 bramek a w dziewięciu kolejkach już 27!

Po IX kolejce T-Mobile Ekstraklasy na najniższym stopniu podium plasuje się Górnik Zabrze. W sobotę zabrzanie rozbili Podbeskidzie Bielsko-Biała. Popularni „górale” ulegli rywalom 0:3 i była to ich druga porażka z rzędu. Żywiołowy szkoleniowiec Podbeskidzia Leszek Ojrzyński cały mecz obserwował z ławki rezerwowych. Było to o tyle dziwne, iż zwykle trener impulsywnie reaguje na to co dzieje się na murawie. Tym razem Ojrzyńskiemu takie zachowanie uniemożliwił… atak rwy kulszowej. W piątek posadę szkoleniowca Lechii Gdańsk stracił trener Machado. Podopieczni portugalskiego trenera przegrali w derbach Pomorza 0:1 z Pogonią. Bramkę dla szczecinian zdobył Marcin Robak, który odzyskuje formę po zawirowaniach transferowych na początku sezonu. W ciągu najbliższych kilku dni włodarze Lechii przedstawią nowego szkoleniowca. Z polskich trenerów faworytem do objęcia posady pierwszego trenera jest Tomasz Hajto, ale niewykluczone, że znów zwycięży opcja zagraniczna.

W pozostałych spotkaniach Śląsk Wrocław bezbramkowo zremisował z Koroną Kielce. Taki sam wynik padł na koniec kolejki w Łęcznej, gdzie miejscowy Górnik i Jagiellonia Białystok nie były w stanie strzelić gola. Coraz lepszą formę prezentują piłkarze Piasta Gliwice. W IX kolejce podopieczni trenera Garcii pokonali 4:2 Cracovię. Za tydzień kibiców w Krakowie czekają derby pomiędzy wspomnianą Cracovią i Wisłą. Nadal rytmu z poprzedniego sezonu nie są w stanie odnaleźć piłkarze Ruchu Chorzów. Tym razem podopieczni Jana Kociana przegrali 0:1 z GKS Bełchatów i nadal pozostają w dole tabeli.